KEZELÉSEK Q -KAPCSOLT ND-YAG LÉZERREL

A Q-kapcsolás, más néven óriás impulzus kialakulása, egy olyan technológia, amellyel a készülék képes előállítani egy pulzáló kimenetű lézer fénynyalábot. A technológia lehetővé teszi a fényimpulzusok rendkívül magas teljesítményt adjanak le, sokkal nagyobbat, mint a folytonos hullám (konstans kimeneti) üzemmódban. Összehasonlítva más lézerekkel, a Q-kapcsolt vezérelt lézer sokkal alacsonyabb impulzus ismétlési rátával és sokkal magasabb pulzus energiával, és sokkal hosszabb impulzus időtartammal működik.

A kutatások a lézerek szűk hatásspektruma miatt arra irányulnak, hogy még hatékonyabb, még kevesebb felesleges roncsolással, károsodással járó készülékeket alkossanak.

GYAKORI KÉRDÉSEK

Fájdalmas a lézeres kezelés?
Kezelés során enyhe bizsergést érezhet a lézer működése közben.
Hogy érzi magát a páciens a lézeres kezelés után?
Az eljárás után nem sokkal enyhe duzzanatot érezhet a bőrén, amely a következő 2-4 órán belül el fog tűnni. Az érintett terület enyhén bepirosodhat, és esetenként véraláfutás is keletkezhet.

Szükség van-e bármilyen óvintézkedésre a lézeres kezelés után?
A kezelést követően, ha csak kis felületet érint a beavatkozás, folytathatja napi tevékenységét, nem javasoljuk azonban a fizikai megterhelést vagy a szaunázást. Az alsó végtag kezelése után néhány napig fásli viselése gyorsíthatja a gyógyulást.
Szoláriumozás vagy napozás sem a kezelés előtt 2 hétig, sem azt követően egy hónapig nem ajánlott. Lézeres kezelés után erősen javasolt ényvédő alkalmazása. Kezelés után nincs felépülési idő. Kezelés után rögtön visszatérhet szokásos tevékenységeihez.

Melyek a lézerterápia mellékhatásai?
Az érintett vénák feletti bőr vöröses lesz, kissé olyan, mintha macska karmolta volna meg.
Ez rendszerint megszűnik a következő két napban.

Mikor mehetek vissza dolgozni a lézerterápia után?
A pácienseket arra bátorítjuk, hogy azonnal térjenek vissza szokásos tevékenységeikhez. A páciensek többsége nagyon rövid időn belül elégedett az eredménnyel. Néhány esetben a végeredmény hónapokig nem egyértelmű.

Mennyi idő múlva egyértelműek az eredmények?
A lézeres kezelésének eredményei nem azonnal láthatók. A lézerterápiát a kezelés céljától függően több alkalommal kell ismételni. A legtöbb páciens nagyon elégedett az eljárással. A kezelt területek észrevehetően feltisztulnak, és legtöbb esetben a bőr minden soron következő kezelés alkalmával tovább javul.

Lézeres Kezelések Ellenjavallatai

A lézeres kezelés csak világos, nem napoztatott/szoláriumozott bőrön végezhető el. Ha pigmentált bőrön végezzük a kezelést, akkor a bőr felhólyagosodik, akár heges gyógyulást mutathat.
A kezelés nem végezhető el:
• barna bőrön, (2 héttel a kezelés előtt ne napozzon, ne szoláriumozzon és ne használjon barnító krémet),
• ha a kezelt területen gyulladt vagy fertőzött bőr, herpeszre való hajlam,
• bőrrák vagy arra való hajlam,
• fényérzékenyítő, alvadásgátló gyógyszer szedése alatt (isotretinoin,tetracyclin, Sumetrolim, Syncumar, Warfarin, stb.),
• autoimmun vagy immunszupresszív betegség (lupus, porphiria, AIDS, stb.),
• immunszupresszív kezelés alatt,
• terhesség, szoptatás alatt,
• menzesz ideje alatt.
A kezelés után 1 héttel uszoda, szauna ellenjavallt. Napozás, szolárium nem javasolt a kezelt területre a kezelés időtartama alattteljes gyógyulásig, de minimum 1 hónapig!

 

I. LÉZERES TETOVÁLÁS ELTÁVOLÍTÁS

A lézeres tetoválás eltávolítás egy egyszerű kozmetikai folyamat, mely lehetővé teszi a nem kívánt tetoválások eltávolítását.
A Q-switched YAG lézer speciális hullámhosszú fényt bocsájt ki magas csúcsenergia impulzussal. Ez a fokozott energiasűrűségű fénynyaláb (6 milliszekundum ideig) akadály nélkül hatol át a világos bőrön, a sötét színben (sötét színű festékben) azonban maximálisan elnyelődik, kölcsönhatásba lépve a pigment tartalmú sejtekkel. A melanin, illetve a sötét színű tetováló festékek egyaránt képesek elnyelni ezt a lézerfényt. A YAG lézer Q-switch üzemmódban képes a tetoválásokat eltávolítani, hegesedés nélkül. A lézer máshogyan hat különféle színű festékekre, egyes festékekben a kettős kötéseket bontja fel, másokban fragmentál (a pigment tartalmú sejtek felhevülnek és felrobbannak) és a falósejtek számára hozzáférhetővé teszi a festékanyagokat. Ezután a pigment darabkák a makrofágok emésztő tevékenységének segítségével, illetve a nyirokrendszeren keresztül kiürülnek.

 

A legtöbb tetoválás eltávolítás 3-10 alkalmat igényel 4-8 hetes szüneteket beiktatva két kezelés között. A kezelés szám nagyban függ a tetoválás színétől, mélységétől. A lézeres tetoválás eltávolítás segítségével megszabadulhat nem kívánt tetoválásától anélkül, hogy károsodna a bőr. A kezeléseknek minimális, jól tolerálható mellékhatásai vannak.

Kezelés menete:
1. Dokumentáció kitöltése
2. Tesztlövés ( 1 hét szünet)
3. Kezelt terület előkészítése, fertőtlenítés
4. Lézeres kezelés: enyhe fájdalom
5. Gyulladáscsökkentő krém felkenése

 

II. ÉRTÁGULAT KEZELÉS

Nők és férfiak millióinak életét keserítik meg az arcon és a lábon kialakuló értágulatok. Megjelenésük változatos: vékony, különálló vonalak (seprűvéna), hálószerű labirintus, vagy „fatörzsből” elágazó “ágak”-hoz is hasonlíthat. A pókvéna pedig onnan kapta a nevét, hogy maga a képlet egy “csillaghoz, pókhoz” hasonlít, melyben több apró véna ágazik ki egy központi pontból. Becslések szerint a 18 évesnél idősebb nők több mint 75%-ának van valamilyen formában értágulata. A vörös, kék vagy lila fonalszerű vonalak a test bármely részén kialakulhatnak, akár az arcon is, de leggyakrabban a csípon, a vádlin vagy a fenéken jelennek meg. Az állapot a vénákban uralkodó magasabb nyomással függ össze.

Az értágulatok előfordulása az életkorral fokozódik, ezért időskorban gyakori. Az értágulatok kialakulásának genetikai oka is van, mert előfordulásuk családi halmozódást mutat. Terhességben gyakori az értágulatok előfordulása, melyet összefüggésbe hoztak a női nemi hormon, az ösztrogén szintjének emelkedésével. Az ösztrogén gyengíti a vénák falát, és hozzájárulhat az értágulatok kialakulásához. Terhesség során leggyakrabban a második trimeszterben találkozhatunk az értágulatokkal.

Az értágulatok kialakulását tipikusan a rendellenes véráramlás és a vérerek falának meggyengülése okozza. Bármely állapot vagy tevékenység, mely a vénákra nyomást fejt ki (például hízás, tartós ülés vagy állás), hozzájárulhat a kialakulásukhoz.

Az értágulatokkal kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy ártalmatlanok és semmilyen tünettel nem járnak. Az elváltozás csak kozmetikai jellegű

Mi a lézer szerepe az értágulatok eltüntetésében?
Az értágulatok legjobb és szakmailag legelfogadottabb kezelése a lézer. Az értágulatok lézeres eltüntetése könnyű, gyors és hatásos módja a felületes vénák kezelésének. A lézeres terápiát az orvostudomány már több mint 30 éve alkalmazza.
Ez egy non-invazív kezelési módszer, mely a bőrfelület megsértése nélkül képes a problémát orvosolni. technológiai fejlődésnek köszönhetően mára többféle lézert fejlesztettek ki. A lézer erősen fókuszált fénynyalábbal működik.
Hogyan működik a lézer?
Az Nd: YAG lézer a bőrön keresztül behatol a felszínes véredénybe. A lézer által generált hő megalvasztja a véredényben található vért, amitől a véredény összeesik és elkülönül a környezetétől. A következő néhány (4-6) hétben a vérér eltűnik, és a vért a szervezet falósejtjei eltávolítják.
Hány kezelésre van szükség és miért?
A lézerterápia után a bőr alatti erek fokozatosan változnak sötétkékről világos piros színűre, majd végül 2-6 hét alatt eltűnnek. A mérettől és a vénák számától függően 4-6 kezelésre lesz szüksége. A kezeléseket általában 4-6 hét eltéréssel végezzük. A kezelést, mely kiterjedésétől függően 10-30 percig tart
Melyek a lézerterápia előnyei?
• Kevés mellékhatás,
• Kevéssé traumatikus a környező bőrre nézve,
• A lézerkezelés kevés időt vesz igénybe,
• Kevéssé fájdalmas,
• A gyógyulás azonnali,
• A lézerterápia arcon is alkalmazható.

 

III. BŐRREJUVENÁCIÓ / BŐRFIATALÍTÁS EGYEDÜLÁLLÓ 1320 nm-es KEZELŐFEJJEL /Karbon-peeling/

A Q: kapcsolt YAG lézeres bőr rejuvenációs kezeléseknél finom szemcséjű szénport helyezünk az arcra, mely az előkészítési idő alatt behatol a pórusokba.

Ezután kezelés alatt a lézer fénye elnyelődik a szén molekulákban és kirobban a pórusokból, kitisztítva azokat.

A kezelést követően:

Csökken a bőr faggyútermelése, így csökken a bőr zsírossága
A tág pórusok összeszűkülnek
A kollagén termelődés javul
A bőr matt lesz, tónusosabbá válik
A termikus hatás miatt javul a keringés, feszesedik a bőr
A hő megöli az aknét okozó baktériumokat, így javul a gyulladt, pattanásos bőr állapota
A felrobbanó szénszemcsék eltávolítják az elhalt hámsejteket, ezért peelingként is elismert

 

IV. KÖRÖMGOMBA KEZELÉS

A körömgomba, vagyis a köröm gombás fertőzése ismert más neveken is, mint például: dermatophytic onychomycosis, vagy tinea unguium. A körömgomba gyakori megbetegedése a körömnek. A köröm egy részének, vagy akár az egész körömnek a károsodását, deformálódását is okozhatja.
A betegség mind a láb, mind a kéz körmét megtámadhatja, azonban gyakoribb a megjelenése a lábkörmöknél. A köröm gombás megbetegedése a felnőtt populáció 6-8%-át érinti.

Csoportosítás
A körömgombának 4 fő típusa van, melyek a következők:
Általános körömgomba: A leggyakoribb formája a körömgombának. Az esetek 90 %-át a Trichophyton rubrum és Trichopyhyton mentagrophytes és további néhány %-át a Candidák okozzák.
Fehér felületi körömgomba: Okozója a gomba felszíni elterjedése. A körömrétegekben fehér részek jönnek lére. A körömgombás fertőzéseknek a 10%-át ez a fajta gomba alkotja. Ezt a tüntet, gyakran félrekezelik, mint a keratinszemcséződés, mely nem azonos a körömgombával, azonban hasonló fehéres elszíneződést okoz a körmön. Ilyen esetekben laboratóriumi vizsgálat szükséges.
Proximal subungual onychomycosisis: A körömgomba előfordulásának egyik leggyakoribb formája.
Candida körömfertőzés: A körmön a gomba elszaporodik, olyan személyeknél, akik gyakran merítik vízbe a kezüket. Különösen veszélyes, amennyiben az egyén rendelkezik bármilyen fertőzéssel.

Tünetek
A leggyakoribb tünete a körömgombának a köröm elvékonyodása, illetve elszíneződése: fehér, fekete, sárga, zöld színű is lehet. A betegség előrehaladtával a köröm morzsolódik, kis darabok hullhatnak le róla, súlyos esetben akár az egész köröm leeshet. Amennyiben nem kezeljük, a köröm megbetegedését az begyulladhat. Rendkívül fájdalmas lehet nem csupán a köröm érintése, azonban az azt körül vevő bőré is. A körömágyon fehér vagy sárga pontok jelenhetnek meg, a körmöt körülvevő bőr elkezdhet hámlani, hólyagosodni.
A körömgomba nem csupán fájdalmas azonban a körömgombában szenvedő egyéneknek sok kellemetlenséget okozhat a mindennapokban, főként amennyiben a kéz körmének a megbetegedéséről van szó, hiszen az mindig látható.
A gombás bőrbetegségek át terjedhetnek a test más részeire is. Ezek a betegségek azonban lehetnek allergiás reakciói is az emberi testnek.

Kezelési szabályok
A körömgomba hő-, és fényérzékeny. A lézer fénye áthalad a körömlemezen, illetve a környező szöveteken, beleértve a körömágyat. A lézer fénye a gombában található pigmentekben nyelődik el, mely sötétebb, mint a környező szövetek, így a körömgomba sejtek felmelegszenek. A hőmérséklet illetve az ismétlődő fény megöli a gombát, illetve annak spóráit. A köröm természetes növekedésével felszínre kerül az új, egészséges köröm.

Hogyan működik a lézeres körömgomba kezelés?
A lézer rövid robbanásokat okoz, mely a körömgombát célozza meg, és pusztítja el. Attól függően, hogy a körömgomba mely stádiumban van, illetve a kezelések gyakoriságától függ, hogy hány kezelésre van szükség.
A kezelőnek a kezelőfejet gyorsan, rövid villanásokkal kell kezelnie. A kezelt személy a kezelt területen kis melegséget fog érezni. A kezelés néhány percig tart, a kezelés után nincs felépülési idő.
Milyen gyorsan válik láthatóvá a kezelés eredménye?
A kezelések után a körömgomba teljesen el fog pusztulni. A köröm gyógyult attól függetlenül, hogy nem látunk azonnal változást. Az egészséges köröm a növekedés során fog látszani, amikor nem a beteg köröm növekszik tovább, hanem új egészséges körmöt látunk majd. Ezek az eredmények pár héten belül látszódni fognak. A teljes gyógyulás, illetve a teljes egészséges köröm felszínre jötte akár 6 hónapig is eltarthat.
Mennyire hatékonyak a kezelések?
A lézeres kezelés a leghatékonyabb kezelés körömgomba ellen. Tökéletes gyógyulás csak azoknál a személyeknél nem volt tapasztalható, akik a körömgombának a legvégső stádiumában voltak, náluk újabb kezelést kellett alkalmazni.
Fájdalmas a kezelés?
A Q kapcsolt YAG lézeres körömgomba kezelése nem jár fájdalommal. Minimális melegséget érezhetnek a kezelt személyek.

 

V. PIGMENT ELTÁVOLÍTÁS/HALVÁNYÍTÁS

A bőr melanocitái a hám legalsó sejtrétegének (stratum basale) keratinocitái között elszórtan helyezkednek el. Keratinocitáknak nevezzük a bőr hámsejtjeit. A hám alján vannak a melanin nevű festékanyagot termelő melanociták, amik a bőr barnulásáért felelősek. A melanociták nyúlványokat bocsátanak a hám felsőbb rétegeibe, melyekről melanin tartalmú testecskék, ún. melanoszómák válnak le. Ezeket fagocitálják a bőr hámsejtjei (az europid rasszba tartozóknál csak a stratum basale és spinosum keratinocitái), melyekben a melanin a sejtmag körül rakódik le, védve azt az UV-sugárzástól.

A pigmentsejtek a káros fénysugarakat elnyelő festékanyagot, melanint termelnek, és szemcsék formájában átadják a szomszédos hámsejteknek. A mélyebb rétegekben a melanin a hámsejtekben apró szemcsékben raktározódik, melyek UV-fényre sapkaszerűen a sejtmag köré rendeződnek, a szarurétegben viszont már egyenletesen terül szét, ezért a bőr egyenletes barnasága.

A melanintermelés legjobb ingere a napfény 290-320 nm-es (UV-B) tartománya. Az azonnali lebarnulást részben a meglevő melanin fény általi oxidációja és a sejtmagok köré tömörülése okozza, egyúttal néhány nap alatt fokozódik a pigmentsejtek melanintermelése is, mely a tartósabb barnaságért felelős.

Emberben a bazális sejtréteg melanocita:hámsejt aránya 1:4 – 1:10 között változik; a pigmentsejtek az arc és a külső nemi szervek bőrében helyezkednek el a legsűrűbben. A melanociták száma független a rassztól, valamennyi emberfajtánál hasonló. Egy melanocita 30-40 környező keratinocitát lát el melaninnal.

A bőrszínt nem a melanociták sűrűsége, hanem az aktivitásuk, tehát melanintermelésük határozza meg. A sötétebb bőrszínt elsősorban a fokozottabb melanintermelés, az eumelanin és feomelanin arányának előbbi javára történő elmozdulása, valamint a melanoszómák számának, nagyságának és a kerotinocitákba kerülésük mértékének növekedése okozza.

Milyen eredményeket várhatunk a lézeres terápiától?

Fontos, hogy a kezelésekkel fokozatos halványulást érjünk el, kezelésenként 20-30%-ot. Így nem sérül a bőr. Ennek megfelelően a pigmentfolt eltávolítás 3-6 alkalmat igényel 6-8 hetes szüneteket beiktatva a két alkalom között. Minél frissebb a pigmentfolt, annál könnyebb eltávolítani. A napfoltok, szeplők 1 alkalom után akár 50%-al is halványulhatnak.

A teljes kezeléssorozatot követően 60-80%-os összehalványulás érhető el. Ritka a 100%-os halványulás, de a pigmentfolt minden esetben jelentősen halványabbá válik, így pl lesminkelhető lesz vagy távolabbról egyáltalán nem is látszik.